Rea és Sykes a dobogón

Remek versennyel búcsúzott a Superbike-világbajnokság a 2015-ös szezontól. 32 fokos levegő és 37 fokos pályahőmérséklet várta a mezőnyt, hogy a katari estében, magyar idő szerint 18:00-kor kezdetét vegye a 2015-ös Superbike-világbajnokság utolsó előtti versenye.

wsbk-quatar-2015-1

1.Futam

A pole pozíciót Sykes szerezte meg Rea és Fores előtt, a második soron pedig Davies, Haslam és Torres osztozkodott. Ponsson a boxutcából volt kénytelen elrajtolni egy büntetés okán. Sykes megtartotta a vezetést, Haslam viszont az első kanyarban kisodródott, hiába próbált beférkőzni Rea elé. Daviesnek viszont sikerült, így ő jött fel másodiknak. Camier-nek eközben a futam még azelőtt véget ért, hogy elkezdődött volna, a brit pilóta a felvezető kör végén a boxutcába hajtott a rajtrács helyett, igaz később még visszatért a pályára.

Az első kör végén az élen öt brit motorozott: Sykes, Davies, Rea, Lowes és Haslam. Őket Torres, a harmadik helyről lecsúszó Fores, van der Mark, Guintoli és Mercado követte. Rizmayer a 17., Tóth Imre a 19. helyen volt. Sykes valamelyest meglépett Daviestől (olyannyira, hogy körrekordot motorozott), Rea pedig a második körben le is előzte a ducatist, aki sem a célegyenesben, sem az első kanyarban nem tudott visszavágni. Az újdonsült világbajnok meg is kezdte a felzárkózást csapattársára.

Az ötödik körre Davies újabb helyezést bukott miután Lowes is elment mellette, Rea pedig utolérte csapattársát. Egyelőre viszont még a harmadik helyért folyó csata volt az izgalmasabb, felért ugyanis a két Aprilia is. Torres legyűrte csapattársát, Lowes pedig egy elrontott féktávval szállt ki a küzdelemből. Valószínűleg nem a pilóta hibázott, ugyanis pár kanyarral később már a szalagkorlát mellett gurult, a jelek alapján a váltóval történhetett valami.

Majdnem féltávnál jártunk, amikor a két Aprilia elment Davies mellett. Sykes eközben továbbra is vezetett Rea előtt, majd kis szünet után Torres következett, újabb szünetet követően pedig az egymással viaskodó Haslam, Davies és a szép lassan rájuk felzárkózó van der Mark. Fores egymagában motorozott a hetedik helyen a Guintoli, Mercado, De Pnuiet és Salom alkotta boly előtt, Rizmayer Gábor pedig a pontszerző 15. helyen állt. Tóth Imre a mezőny végén, a 18. helyen haladt.

Torres szép lassan felért a vezető párosra, Rea pedig menekülőre is fogta: egy merész előzéssel túljutott csapattársán és átvette a vezetést. Félelme nem volt alaptalan, hamarosan Torres is legyűrte Sykesot és a nyomába eredt. Nem is rosszul: öt körrel a vége előtt a célegyenesben előzve átvette a vezetést. Az első kanyarban Rea ellentámadását is kivédte majd lélegzetvételnyi előnyre tett szert.

Messzire nem jutott azért, Rea árnyékként követte. Az utolsó körben többször is megpróbált bebújni mellé, egyszer sikerült is elelőznie, de túlságosan kisodródott, így Torres visszavette a vezetést! A célegyenesre ráfordító kanyarban még tett egy végső kísérletet, de az is hasonlóan végződött, így Torresé lett a győzelem! A spanyol motoros így első győzelmét aratta a Superbike-világbajnokságon, eddigi legjobbja egy második hely volt Jerezből. Érdekességképpen: a legutolsó spanyol győzelem még 2012-ben született, Carlos Checa révén, Laguna Secában. A dobogó legalsó fokára Sykes állhatott fel, a legjobb tízbe pedig még Davies, van der Mark, Haslam, Fores, Salom, Mercado és Guintoli fért be. Rizmayer Gábor több riválisát is megelőzve a 13. helyen végzett, ezzel három pontot szerzett, Tóth Imre a 17. helyen látta meg a kockás zászlót.

Az 1. futam végeredménye:
1. TORRES Jordi Aprilia RSV4 RF
2. REA Jonathan Kawasaki ZX-10R
3. SYKES Tom Kawasaki ZX-10R

2. Futam

Rea, Sykes, Davies, Haslam, Torres, Loves, De Puniet, Van Der Mark és Mercado indulhatott az első három sorból a Superbike-világbajnokság idényzáró futamán. Rizmayer Gábor a 17., Tóth Imre a 19. helyről várta a rajtjelet, Ponsson pedig ezúttal is a boxutcából volt kénytelen indulni. Nem volt ott a rajtrácson Fores, így 20 motoros vágott neki a versenynek. A rajtot egy hajszálnyival Sykes kapta el jobban, ez elég is volt ahhoz, hogy átvegye a vezetést, sőt, Rea-nek még a második helyért is meg kellett küzdenie. Davisszel.

Lowesnek még az elsőnél is rosszabbul alakult a futam, most még az első kört sem érte meg alatta a technika. Az összetett második helyért hajtó Davies ellenben szárnyalt, a kör végére átvette a vezetést, Haslam pedig Sykesot szorította lejjebb. Ők négyen valamint Torres és Van der Mark meglógott a többiektől, a negyedik körre több mint öt másodperc volt az előnyük. Rea ugyan szorongatta Daviest, de mégis Haslam lépett fel egy helyet. Ekkor többekre is lecsapott a technika ördöge: előbb Camier lassult le, majd a Kawasakisok elégedetlenkedhettek Rea lelassuló motorja kapcsán.

A nyolcadik körben Davies és Haslam kezdett csatározásba, de maradt a ducatis az élen, Van der Mark viszont – még ha időlegesen is – megelőzte Torrest. Féltávnál Haslamnak sikerült átvennie a vezetést, Torres pedig ismét felért a vezető trióra. Azonban gyorsan változott az élen a sorrend, Davies még körön belül visszatért az élre. Négy körrel a vége előtt Haslam ismét megpróbálkozott az előzéssel a célegyenesben, de az első kanyarban Davies visszavágott.

A következő körökben hasonló volt a helyzet, igaz két körrel a vége előtt Haslam sikerrel járt, de vezetése csupán pár kanyarig tartott. Torres viszont kiszállt a küzdelemből, amikor a negyedik helyről eldobta a motorját. Az utolsó kör különösen parázs csatát hozott kettejük között, de végül az apriliásnak az utolsó kanyarból jobban kigyorsítva sikerült elmennie riválisa mellett! Ezzel kettős Aprilia győzelemmel zárult a szezon, a dobogó legalsó fokára pedig ezúttal is a lepattanóra váró Sykes állhatott fel. Van der Mark lett a negyedik, Guintoli pedig egy ötödik hellyel búcsúzott a Hondától. A BMW Racing Team Tóth párosa a 13. és 14. helyen látta meg a kockás zászlót, ezzel dupla pontszerzéssel zárták a szezont. Természetesen az összetettben eldőlt a legnagyobb kérdés: Davies ezzel az eredménnyel megőrizte második helyét Sykesszal szemben. A mezőny legközelebb 2016-ban mérkőzik meg egymással, Phillip Islanden.